bialy-kot

Białe koty – co warto o nich wiedzieć?

W Wielkiej Brytanii przynoszą pecha, w Azji są czczone, w Turcji natomiast gwarantują szczęście w domu (jeśli mają różnokolorowe oczy). Mowa oczywiście o białych kotach, które dość powszechnie uchodzą za wyjątkowo urodziwe. Dziś białe umaszczenie można spotkać u wielu przedstawicieli kociego gatunku, a zainteresowanie nimi nie słabnie od wieków. Co jednak warto wiedzieć o mruczkach o tak efektownym kolorze sierści? Czy białe koty wymagają specjalnej pielęgnacji? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Skąd wzięło się białe umaszczenie u kotów?

Wypada zacząć od wyjaśnienia bardzo interesującej kwestii. Otóż wbrew obiegowej opinii biały nie jest kolorem, ale brakiem koloru. Koty mające śnieżne umaszczenie są po prostu pozbawione barwnika determinującego ubarwienie sierści. Zaobserwowano, że przedstawiciele tej grupy mruczków mają gen nazwany „dominant white”, odpowiadający za maskowanie działania innych genów mających wpływ na występowanie określonego koloru włosów.

To warto wiedzieć

W dużo rzadszych przypadkach białe umaszczenie ma związek z kocim albinizmem.

Białe koty są głuche?

To dość popularna opinia, która nie jest do końca oderwana od rzeczywistości. Faktycznie, u białych kotów dość często występuje wrodzona głuchota. Ma to związek z tym, że gen odpowiedzialny za białe umaszczenie może również powodować powikłanie w postaci zaburzenia słuchu – kot albo gorzej słyszy, albo nie słyszy w ogóle. Nie jest to natomiast regułą, dlatego nie można stawiać znaku równości pomiędzy białym futrem a głuchotą u kota.

Ciekawostka – białe koty z niebieskimi oczami

Dużo częściej na wrodzoną głuchotę cierpią białe koty o niebieskich oczach. Zdarzają się również przypadki mruczków głuchych na tylko jedno ucho po stronie niebieskiego oka (w przypadku kotów o wielokolorowych tęczówkach).

Czy biały kot nie uczula?

Mamy dobrą informację dla alergików, którzy marzą o posiadaniu białego kota: z dużym prawdopodobieństwem taki związek będzie możliwy. Wszystko dzięki temu, że gen odpowiedzialny za brak ubarwienia powoduje również ograniczone wydzielanie białka Fel D1 – a to właśnie ono stanowi tak silny alergen u ludzi.

Nie ma oczywiście gwarancji, że kupując czy przygarniając białego kota nie będziemy kichać i cierpieć z powodu łzawienia oczu, jednak szansa na to jest znacznie większa niż w przypadku mruczków czarnych, szylkretowych, niebieskich etc.

Warto wiedzieć

Nie ma żadnej rasy kotów, która na 100% nie uczula – są tylko koty hipoalergiczne i do tej grupy zaliczają się właśnie białe mruczki.

Rasy białych kotów

Białe umaszczenie może występować u większości kotów, ale nie wszystkie takie warianty kolorystyczne zostały zaaprobowane przez Międzynarodową Federację Felinologiczną. FIFe akceptuje białe umaszczenie u m.in.:

  • kota balijskiego,
  • kota brytyjskiego długowłosego i krótkowłosego,
  • kota egzotycznego,
  • kota europejskiego,
  • kota norweskiego leśnego,
  • kota perskiego,
  • kota syjamskiego,
  • kota orientalnego długowłosego i krótkowłosego,
  • kota syberyjskiego,
  • Maine Coon,
  • sfinksa.

Czy białe koty wymagają specjalnej pielęgnacji?

Wiele zależy tutaj od tego, czy wraz z bielą sierści występuje również głuchota. Jeśli tak, wówczas kot przede wszystkim nie powinien wychodzić sam z domu. Najbezpieczniej dla niego będzie zostawać w zamknięciu, ewentualnie spacerować z właścicielem na smyczy. Staramy się również nie straszyć pupila – zawsze podchodzimy do niego od przodu, nie zaskakujemy go, a także pokazujemy mu, że nasypaliśmy do miski jedzenie (kot nie usłyszy dźwięku spadającej karmy).

Ważne jest również to, aby w gorące i słoneczne dni stosować kremy ochronne na kocią sierść. Białe koty są dużo bardziej podatne na poparzenia słoneczne, dlatego jeśli zamierzamy wyprowadzić mruczka na spacer lub jest on kotem wychodzącym, to dobrze będzie zabezpieczać jego skórę kremami z filtrem UV.

Sporo problemów może natomiast nastręczyć utrzymanie białej sierści w czystości. Tutaj nie ma innego sposobu niż regularna toaleta. Kot powinien być dość często kąpany, warto również sięgać po specjalne preparaty dla zwierząt do czyszczenia sierści na sucho – są dostępne w sklepach zoologicznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below