Białe koty z niebieskimi oczami – problematyczny ideał kociego piękna

„Szukam białego kota z niebieskimi oczami” – w sieci można się natknąć na mnóstwo tego typu postów i trudno się dziwić. Taki kot, niezależnie od rasy, prezentuje się zjawiskowo. Białe umaszczenie przepięknie podkreśla błękit tęczówek, dlatego mnóstwo osób marzących o posiadaniu mruczka celuje właśnie w takie zestawienie kolorystyczne. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że białe koty z niebieskimi oczami bywają szczególnie ryzykowną opcją dla przyszłych właścicieli. Dlaczego? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czy wiesz, że…

Każdy kot przychodzi na świat z niebieskimi oczami? To skutek tego, że u kocich noworodków nie wykształciły się jeszcze komórki produkujące melaninę zabarwiającą tęczówki na docelowy kolor. Z tego powodu nigdy nie powinno się kupować tak maleńkich kotów, ponieważ nie możemy mieć pewności, że faktycznie dorosły mruczek będzie mieć niebieskie oczy.

Docelowy kolor tęczówek pojawia się dopiero po ukończeniu przez kota 12. tygodnia życia, choć zmiana ubarwienia może być widoczna nawet w okolicach 5-7 tygodnia życia. Osobniki z niebieskimi oczami charakteryzują się tym, że ich komórki barwnikowe wydzielają niewielkie ilości melaniny. Z medycznego punktu widzenia tęczówki nie są więc niebieskie, ale po prostu niewybarwione (błękitny kolor to efekt rozproszenia światła).

Co determinuje niebieski kolor oczu u kotów?

Odpowiada za to gen, który blokuje produkcję melaniny. Wbrew pozorom nie jest to powszechne zjawisko, a koty mające rzeczywiście niebieskie tęczówki występują znacznie rzadziej niż te z oczami bursztynowymi, zielonymi i żółtymi.

Niebieskie oczy u kotów najczęściej warunkuje gen dominującej bieli o oznaczeniu W. Może to być jednak także „sprawka” wrodzonego albinizmu. Ważne jest to, aby wiedzieć, że ten sam gen odpowiada zarówno za białe ubarwienie sierści, jak i błękit tęczówek. Wyjątek stanowią koty syjamskie, u których niebieskość oczu determinuje gen cs-allel genu C.

Czy to prawda, że białe koty z niebieskimi oczami są zawsze głuche?

Na szczęście nie, choć ryzyko takiego scenariusza jest rzeczywiście bardzo wysokie. Szacuje się, że około 40% kotów o białym umaszczeniu i niebieskich oczach cierpi na wrodzoną głuchotę. Badaczom udało się ustalić, że mruczki z obniżoną zawartością komórek barwnikowych bardzo często mają też mniejszą ilość komórek odpowiadających za prawidłowe słyszenie.

Co ciekawe, ten problem obserwuje się tylko u kotów, u których za białe wybarwienie odpowiada gen dominującej bieli – W. Nie dotyczy to natomiast mruczków z albinizmem oraz kotów syjamskich. Warto również wspomnieć, że u kotów o wielokolorowych tęczówkach, z których jedna jest przezroczysta (czyli wygląda na niebieską) głuchota dotyczy tylko jednego ucha – tego po stronie błękitnego oka.

Nie jest zatem prawdą, że wszystkie białe koty z niebieskimi oczami są głuche. Aby jednak nie dać się naciąć nieuczciwemu hodowcy warto we własnym zakresie przeprowadzić prosty test: stajemy za kotem i głośno klaszczemy w dłonie. Jeśli nie zareaguje, to najpewniej jest głuchy.

Białe koty z niebieskimi oczami – w jakich rasach można je znaleźć?

Jest wiele ras, których przedstawiciele mają zarówno białe umaszczenie, jak i niebieskie oczy. Dotyczy to wszystkich najpopularniejszych ras w naszym kraju, by wymienić chociażby kota perskiego, kota egzotycznego, Maine Coona, norweskiego leśnego, kota syberyjskiego, kota orientalnego długo- i krótkowłosego, kota brytyjskiego krótko- i długowłosego, sfinksa czy japońskiego bobtaila.

W przypadku niektórych ras połączenie białej sierści z niebieskimi oczami jest wręcz ich wizytówką. Można tutaj wymienić:

  • kota syjamskiego,
  • kota tajskiego,
  • kota balijskiego,
  • kota birmańskiego,
  • ragdolla,
  • neva masquerade (rasa bliźniacza do kota syberyjskiego),
  • snowshoe,
  • ojos azules.

Jak widać znalezienie białego kota z niebieskimi oczami nie stanowi jakiegoś większego problemu, niezależnie od tego, na jakiej rasie nam zależy. W dodatku hodowcy wiedząc, że takie mruczki są szczególnie poszukiwane, dążą do tego, aby wprowadzać podobne zestawienie kolorystyczne do swoich hodowli poprzez wybieranie odpowiednich osobników czy nawet krzyżowanie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enter the text from the image below