Co jedzą koty? Ich gusta mogą zaskakiwać

Co jedzą koty? Ich gusta mogą zaskakiwać
Share

Okazuje się, że koty jedzą… wszystko! Wprawdzie najchętniej – stereotypowo – posilą się mięsem i rybą, ale bywa, że niektóre osobniki mają naprawdę dziwne zachcianki.

Czworonogi te bywają dość łatwe do rozpracowania w zakresie pożywienia. Wiadomo, że nie będą mieć żadnych skrupułów, by sięgnąć samodzielnie po to, czego tylko zechcą. W zdobywaniu ulubionych smakołyków są nie do powstrzymania – zdarza się nawet, że mogą nauczyć się otwierać lodówkę. Jednocześnie potrafią okiełznać apetyt i dawkować sobie porcje, w przeciwieństwie do psów, które przeważnie opróżniają miskę podczas jednego posiłku.

Amatorzy oliwek i szparagów

Koty mają jednak słabość do niektórych potraw, o jakich spożywanie wcale ich by się nie podejrzewało. Na przykład już sam zapach oliwek lub kaparów wprawia niektóre z osobników w podekscytowanie. W pierwszym odruchu można się tym zaniepokoić, jednak, jak się okazuje, to zdarza się wielu przedstawicielom tego gatunku. Koty potrafią zjadać oliwki w sposób nieokiełznany. Nie ma w tym nic niebezpiecznego, więc można im na to pozwolić od czasu do czasu.

Uzasadnieniem tej przedziwnej filiacji jest woń oliwek. Podobnie pozytywnie kot reaguje na  zapach szparagów. I w tym przypadku nie trzeba ograniczać apetytu pupila – jedzenie tych potraw, tak niebiańsko pachnących kotom, sprawi im przyjemność, a szkody nie przyniesie.

Co jeszcze lubią jeść koty?

Nie zawsze uzasadnieniem dla kocich fanaberii spożywczych jest jakiś zapachowy związek. Czasem to prawdziwe wybryki i dowód na to, że koty są tajemnicze, nieprzeniknione i nieprzewidywalne.

Potrafią pokochać dziwną miłością brzoskwinie, banany, dynie, zielony groszek z puszki, kapary, żółty ser lub popcorn. A jednocześnie potrafią nie tknąć szynki lub parówki, co znaczy, że i ludzie powinni stronić od takich produktów z względu na zawarte w nich chemiczne dodatki. Koty mogą być więc znakomitym testerem pożywienia.

***
Dziwne upodobania żywieniowe kotów, to niejedyne zachowania tych zwierząt, które mogą zaskoczyć ich właścicieli. Często pupile są niespokojne i rozdrażnione. W takich przypadkach pomocny może okazać się preparat Feliway, będący analogiem kocich feromonów. Dzięki niemu kot czuje się pewnie i bezpiecznie

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.