Czego boją się koty? Strachliwi podopieczni potrzebują wsparcia

Czego boją się koty? Strachliwi podopieczni potrzebują wsparcia
Share

Koty mogą bać się niemal wszystkiego, co jest im nieznane lub jest w ich oczach niebezpieczne. Silny stres może być zabójczy, dlatego warto wiedzieć, co i dlaczego budzi w kocie lęk.

 

Koty w chwili przerażenia przejawiają różne reakcje. Niektóre przypadają do ziemi, udają mniejsze niż są, kładą uszy po sobie. Albo odwrotnie – udają większe, stroszą futerko, starają się być groźne i syczą.

Bardzo wystraszony kot ma ogromne źrenice. W ekstremalnych warunkach zwierzę może tracić kontrolę nad emocjami, reagować agresją. Niekiedy uznaje, że najrozsądniejsze wyjście wobec niebezpieczeństwa to salwowanie się ucieczką.

 

Co przeraża kota?

To może być cokolwiek – każda, nawet drobna rzecz – nowy przedmiot w domu, na przykład lampa, zmieniająca nagle wygląd otoczenia, a także nowe urządzenie AGD, wydające nieznany, niepokojący dźwięk.

Jednym z najbardziej stresogennych czynników dla kota jest przeprowadzka, zmiana otoczenia, nowe miejsce, ale również remont, przemeblowanie, nowy członek rodziny, kolejne zwierzę w domu.

Zwierzęta te to prawdziwi wrażliwcy. Równie przerażające dla nich może być włączenie muzyki na cały regulator, hałas blendera, odgłosy remontu u sąsiadów. Ta kocia delikatność bywa okrutnie wyśmiewana – prawie każdy widział filmiki, na których zarejestrowano żarcik z podłożeniem kotu ogórka. Biedne zwierzęta wystrzeliwują w górę z stresu i rzucają się do ucieczki z szaleństwem w oczach. To nie znaczy, że mają fobię na punkcie tego warzywa. Po prostu są wyczulone na zmiany w otoczeniu, zwłaszcza, gdy pojawiają się one niespodziewanie.

– Koty mają naturalne predyspozycje do reagowania strachem lub niepokojem, gdy dzieje się coś wyjątkowego. W toku przystosowywania ewolucyjnego koty, z natury wiodące samotnicze życie, nie mogły liczyć na wsparcie grupy społecznej, musiały radzić sobie z zagrożeniami same. Na własnym terytorium wytyczały strefy – korytarze służące do polowania, inne do odpoczynku – tak zorganizowane terytorium jest podstawowym warunkiem poczucia bezpieczeństwa kota. Kot z reguły ma tendencje do reagowania na zagrożenie niepokojem, strachem, w ślad za tym idą takie reakcje jak ucieczka, bezruch lub walka – tłumaczy Andrzej Kłosiński, dyrektor COAPE Polska, psycholog i behawiorysta zwierzęcy.

 

Jak pomóc kotu radzić sobie ze strachem?

– Kociak w okresie socjalizacji powinien mieć kontakt z minimum czterema osobami, by nie reagować lękiem. Należy też zawsze zapewniać mu możliwość oddalenia się od rzeczy lub sytuacji, których nie akceptuje. Dobrym sposobem na pokonywanie lęku jest też angażowanie w zabawę, interaktywne karmienie. W skrajnych przypadkach konieczne okazuje się skorzystanie z farmakologii. Sprawdzają się także feromony. Pod ich wpływem koty się uspokajają, ponieważ bodźce chemiczne łagodzą strach – mówi Andrzej Kłosiński, dyrektor COAPE Polska, psycholog i behawiorysta zwierzęcy.

 

Stres ma bardzo negatywny wpływ na kocie zdrowie, więc najlepiej po prostu starać się ograniczać jego źródła. Niektórych czynników nie jesteśmy jednak w stanie wyeliminować, na przykład wizyty u weterynarza.

 

Kłosiński

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.