Po czym poznać, że kot się stresuje?

Po czym poznać, że kot się stresuje?
Share

Stresu niestety – zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt – uniknąć się nie da. Trzeba jednak umieć go rozpoznawać, aby w odpowiedniej chwili zareagować. W przypadku kotów można wskazać na kilka rodzajów zachowań, które powinny właścicielowi zwierzaka dać wyraźny sygnał, że coś może być nie tak.

Każdy kot zdecydowanie ma swój świat i nie wpuszcza tam każdego. Jednak wnikliwie obserwowany, szczególnie przez osobę, która dobrze go zna, może zdradzić, kiedy dzieje się z nim coś złego. Nadmierny lub przewlekły stres to sytuacje dla kota bardzo groźne. Jakie objawy mogą o tym świadczyć?

  1. Problemy żołądkowe – jeśli z dnia na dzień pojawiają się wymioty, ale też zaparcie (np. spowodowane nadmierną, nerwową pielęgnacją i nagromadzeniem włosów w przewodzie pokarmowym) albo biegunka, a do tego zwierzę odmawia jedzenia, to jednym z powodów może być stres. To też jednak zespół objawów, które często towarzyszą zatruciu albo różnego rodzaju chorobom, dlatego przy rozpoznaniu problemu trzeba być bardzo ostrożnym i warto zasięgnąć fachowej pomocy.
  2. Bardzo intensywne wylizywanie sierści – koty to czyściochy, dlatego trzeba być bardzo uważnym, aby wiedzieć, że pewna granica w ich zachowaniu została przekroczona. Jeśli zauważysz u swojego pupila nadmierne, nerwowe mycie się, jeśli zwierzę każdą wolną chwilę poświęca na wylizywanie sierści, a na ciele pojawiły się już łyse miejsca, może to świadczyć o zaburzeniach spowodowanych stresem. Szczególnie warto obserwować brzuch, końcówkę ogona, boki tułowia i łapki.

Podobnie jak w poprzednim przypadku trzeba tu pamiętać, że przyczyną nadmiernego wylizywania może być jakaś choroba. Dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić stan zdrowia, w tym szczególnie wygląd skóry naszego podopiecznego.

  1. Załatwianie się poza kuwetą – jeśli kot wcześniej chętnie korzystał z kuwety, a nagle zaczyna jej unikać wybierając dywan albo łóżko, nie wolno bezmyślnie go przeganiać. Możliwe bowiem, że jego zachowanie spowodowane jest stresem. A jeśli tak, to dodatkowe stresowanie zwierzęcia tylko pogorszy sytuację.
  1. Podobnie ma się sytuacja ze znaczeniem terenu moczem i ostrzykiwaniem ścian, futryn, drzwi i innych powierzchni. Trzeba pamiętać, że dla kota jest to zachowanie naturalne szczególnie, jeśli nie został wysterylizowany albo jeśli w mieszkaniu pojawiają się drażniące go zapachy.

Jednak jeśli zauważymy, że nasz pupil ostrzykuje mieszkanie częściej albo zaczął znaczyć teren w innych niż dotąd częściach mieszkania, może to oznaczać, że coś go denerwuje i powoduje dodatkowy stres. Warto pamiętać, że węch jest dla kota bardzo ważnym zmysłem i maskowanie drażniących zapachów wpisane jest w jego naturę.

  1. Drapanie się to kolejna czynność nierozerwalnie związana z kotem. Ale gdy zwierzę rozdrapuje skórę do krwi, a my sprawdziliśmy, że nie ma pasożytów ani chorób skórnych, inną możliwością może być stres.

Podobnie jest z drapaniem różnych przedmiotów i powierzchni. Jeśli kot nagle zużywa drapak w wyjątkowo ekspresowym tempie, a nawet zabiera się za inne rzeczy w otoczeniu, które być może wcześniej go nawet nie interesowały, to prawdopodobnie nie robi tego dla zabawy, ale właśnie w reakcji na stres. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy ślady drapania nie pojawiają się w nowych miejscach na meblach, ścianach albo podłodze.

  1. Unikanie kontaktów z ludźmi lub innymi zwierzętami domowymi również może świadczyć o kondycji psychicznej naszego pupila. Oczywiście kot z natury jest zwierzęciem, które potrzebuje mieć swoją odosobniona przestrzeń i czasami po prostu się chowa. Jeśli jednak zaczyna ukrywać się notorycznie, nie reaguje na próby przywołania go, które wcześniej były skuteczne, chowa się nie tylko przed obcymi, ale i przed domownikami, warto głębiej się nad tym zastanowić. Ponieważ izolując się, zwierzę może próbować odciąć nadmiar bodźców. Często w ten właśnie sposób chce uniknąć czynnika, który powoduje u niego stres.
  1. Innym objawem stresu jest miauczenie. Chociaż czynność ta jest dla kota zupełnie naturalna, w pewnych sytuacjach może być kolejnym sposobem na powiedzenie opiekunowi, że dzieje się coś złego. Zaniepokoić powinno nas szczególnie częstsze miauczenie dotąd cichego kota. Warto spróbować zaobserwować sytuacje, w których zwierzę reaguje miauczeniem. Być może będzie to cenna wskazówka w poszukiwaniu źródła kociego stresu.

Jeżeli natomiast chodzi o mruczenie, to uwaga – może być ono zwodnicze, ponieważ koty zwykle mruczą, gdy są zadowolone i bezpiecznie. Tymczasem mruczenie w stresującej sytuacji może pełnić m.in. funkcję samouspokojenia. Dlatego także temu zachowaniu warto bacznie się przyglądać szczególnie, jeśli kot nagle zmienia swoje zwyczaje i zaczyna częściej mruczeć.

  1. Ospałość to kolejny czynnik, który wymaga od właściciela znakomitego zmysłu obserwacji. Ważne jest bowiem, aby zauważyć, czy kot śpi więcej niż zwykle, czy stał się bardziej apatyczny, stracił zainteresowanie zabawami i aktywnościami, które dotąd go pobudzały. Jeśli tak się dzieje, jedną z przyczyn może być stres.
  1. Wzrost zachowań agresywnych wobec człowieka i innych zwierząt w domu również może świadczyć o stresie lub chorobie, szczególnie gdy do tej pory wzajemne relacje układały się dobrze. Zestresowane zwierzę próbuje znaleźć ujście dla swoich emocji, a najprostszą metodą bywa po prostu okazywanie agresji.
  1. Opiekunów kotów powinny zaalarmować także takie objawy, jak ślinotok, spocone opuszki, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, drżenie ciała, dyszenie, usztywnienie ciała, napięcie mięśni.

Rozpoznanie tego, że kot jest zestresowany, może być bardzo trudne. Nie wszystkie wymienione symptomy muszą występować jednocześnie. Co więcej, każdy z nich może oznaczać inną przypadłość i mieć związek z jakimiś chorobami. Dlatego do tematu należy podchodzić bardzo indywidualnie, w zależności od charakteru kota i jego socjalizacji.

Jeśli natomiast już wiemy, że kot się stresuje, można mu pomóc stosując Feliway Classic – preparat pomocny w zapobieganiu i kontroli zachowań związanych ze stresem u kotów. Skuteczność Feliway polega na tym, że substancja zawiera analog frakcji F3 kocich feromonów policzkowych.

Jeśli natomiast nie mamy pewności, co do przyczyn dziwnego lub trudnego zachowania kota albo któryś z niepokojących objawów utrzymuje się długo, zawsze warto zasięgnąć opinii weterynarza.

 

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.