Dlaczego koty gryzą? Najczęstsze przyczyny

Agresywne zachowania u kota nie są niczym przyjemnym i spędzają sen z powiek wielu właścicielom. To dość powszechny problem, któremu można zaradzić, o ile odpowiednio wcześnie na niego zareagujemy i zachowamy konsekwencję. Na dobry początek warto wiedzieć, dlaczego koty gryzą zarówno swoich właścicieli, jak i przypadkowe osoby czy naszych gości. Najczęstsze przyczyny takiego zachowania omawiamy w naszym poradniku.

Zew kociej natury  

Zacznijmy od najbardziej prozaicznej przyczyny, ale jednocześnie dość często lekceważonej przez właścicieli. Koty, szczególnie bardzo młode, gryzą, ponieważ zaspokajają w ten sposób swoje instynktowne potrzeby łowieckie. Typowe są tutaj takie zachowania, jak podgryzanie właściciela po kostkach czy chwytanie za nogawki.

Jeśli Twój kot tak robi, to najwyraźniej ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, który nie został przez Ciebie odpowiednio zagospodarowany. Jest to dość charakterystyczne dla kotów niewychodzących, które nie mogą sobie spokojnie zapolować na gryzonie czy ptaki. W takiej sytuacji należy rozładować buzującą w kocie energię poprzez zabawę, do której wykorzystujemy elementy pozwalające zasymulować polowanie – np. gumową myszkę.

Brak socjalizacji

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że choć koty są indywidualistami, to także potrzebują socjalizacji. Powinna o to zadbać matka, która w ciągu pierwszych kilkunastu tygodni życia kocięcia uczy je, jak się zachowywać w stosunku do ludzi, jak korzystać z kuwety itd. Jeśli kot został zbyt wcześnie odebrany od matki (co zdarza się głównie w tzw. pseudohodowlach), to tej socjalizacji oczywiście mu zabrakło.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przyda się duża doza cierpliwości oraz konsekwencja. Nie wolno akceptować nawet niewinnych kąsań czy delikatnego gryzienia w palce podczas zabawy. Nie należy również prowokować kota do takiego zachowania. W końcu zrozumie on, że właściciel nie toleruje przejawów agresji i sam odpuści.

Problemy zdrowotne

Dlaczego koty gryzą? Przyczyną mogą być różnego rodzaju problemy ze zdrowiem, głównie w obrębie jamy ustnej mruczka. Jeśli kot złamał ząb, ma zapalenie dziąseł lub dokucza mu gruba warstwa kamienia nazębnego, to będzie szukał różnych sposobów na zapewnienie sobie ulgi – może więc próbować gryźć wszystko, co popadnie, w tym swojego właściciela.

Jeśli kot kąsa Cię w rękę, gdy próbujesz zajrzeć mu do jamy ustnej, dotykasz jego brzucha czy głowy, to być może zdradza w ten sposób poważne problemy ze zdrowiem. Takie zachowanie obserwuje się u mruczków cierpiących m.in. na padaczkę czy choroby nowotworowe. W przypadku nieszczepionych kotów w grę może wchodzić nawet wścieklizna. Nie zwlekaj więc z wizytą u weterynarza.

Stres

Gryzienie jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów kociego stresu. Mruczki w ten sposób próbują dać upust złym emocjom, które mogą być spowodowane właściwie czymkolwiek: hałasem, przeprowadzką, skarceniem przez właściciela, a nawet – to nie jest przesada – zmianą położenia miski.

Koty nie znoszą zmian, zwłaszcza gwałtownych. Czują się wtedy zagrożone, a instynkt podpowiada im, aby się przed tym bronić, stąd agresywne zachowanie. Jest to szczególnie częsty problem u niewykastrowanych kocurów oraz kotek w rui, ale też świeżo upieczonych kocich mam.

Jak oduczyć kota gryzienia

Przyczyn, dla których koty gryzą, może być oczywiście znacznie więcej. W grę wchodzi zwykłe przekraczanie granic w czasie zabawy, konflikt z innym zwierzęciem (wówczas agresja jest nakierowana na drugiego osobnika), nieakceptowanie karmy czy domowych zapachów, nuda, osamotnienie. Jeśli nie jesteśmy w stanie ustalić, dlaczego kot tak się zachowuje, a wszelkie metody oduczenia go gryzienia zawiodły, to być może jedynym rozwiązaniem będzie kastracja – warto to skonsultować nie tylko z weterynarzem, ale też kocim behawiorystą.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enter the text from the image below