Kot starzeje się – jak się nim dobrze opiekować?

Kot starzeje się – jak się nim dobrze opiekować?
Share

Koci czas biegnie szybciej niż ludzki. Przyjmując pod dach czworonoga sądzimy, że przy odrobinie szczęścia będzie on towarzyszyć nam przez całe swoje życie. Koty potrafią żyć długo, jednak prędko stają się dorosłymi osobnikami, wchodzą w wiek stateczności, by stać się seniorami. Warto wiedzieć, jak zadbać o zdrowie staruszka.

Nie ma reguły, kiedy przychodzą kocie stare lata. Wiele zależy od warunków, w jakich osobnik przebywa. Koty dziko żyjące mają przed sobą na ogół zaledwie kilka lat, znacznie więcej czasu mają hipotetycznie ich krewniacy otoczeni troskliwą opieką właścicieli. Długowieczni rekordziści są w stanie żyć nawet dwie dekady! Według Księgi Rekordów Guinnnessa najdłużej żyjącym kotem była zmarła w 2005 roku Creame Puff, która przeżyła aż 38 lat i trzy dni. Inne znane z długiego życia zwierzęta pozostają około dekadę w tyle, ale oczywiste jest, że współcześnie życie kotów wydłuża się – troszczymy się o nie bardziej, a pomagają w tym także odkrycia medycyny i farmakologii.

Ile lat żyje kot?

Przeciętna długość kociego życia to około 15 lat. Jeśli przyjąć, że w poważny wiek zwierzę wkracza w 7-9 roku życia, znaczyć by to mogło, że mniej lub bardziej żywotnym staruszkiem będzie przez sporą część żywota. Jednak w rezultacie starość kota przypada, według badacza Desmonda Morrisa, autora książki „Dlaczego kot mruczy?”, zaledwie na jedną dziesiątą jego życia.

Czynnikiem wpływającym na długość kociego życia i osobniczą kondycję są też predyspozycje genetyczne. Każdy gatunek zwierząt ma swój własny zaprogramowany cykl życiowy, różnice dotyczą więc również i ras.

Na długość życia wpływa także dieta, opieka medyczna (szczepienia, skuteczne leczenie pojawiających się chorób) oraz historia życia czworonoga, doznane urazy i kontuzje.

Oznaki sędziwości

Przychodzi jednak czas, kiedy starość naszego podopiecznego jest ewidentna. Świadczyć może o niej matowa sierść, brak blasku w oczach, nieco sztywniejszy krok, mniejsza waga lub przeciwnie – otyłość, większa potrzeba snu, mniejszy wigor i sprawność fizyczna. Przez dłuższy czas te oznaki wydają się prawie niezauważalne.

W tym czasie, kiedy zaczynamy uświadamiać sobie, że nasz podopieczny od dawna nie wskakuje na swoją ukochaną najwyższą półkę szafy, powinniśmy także zwracać uwagę na niewidoczne gołym okiem problemy: choroby wieku starczego, na przykład cukrzycę, problemy z sercem, nerkami, trawieniem i stawami.

Normalnym objawem upływającego czasu będzie kruszenie się i wypadanie zębów lub pazurków. Kot może mieć też brzydsze futro z uwagi na to, że trudniej mu utrzymać higienę i przeprowadzać swoje zabiegi kosmetyczne.

Jak pomóc starzejącemu się kotu?

Starszy kot musi być regularnie badany. W ten sposób zapobiec można postępom niewidocznych chorób. Należy do nich m.in. nadciśnienie, które może mieć wpływ na wzrok zwierzaka.

Profilaktyczne badanie krwi może wychwycić wiele defektów zdrowia we wczesnym stadium, na przykład niewydolność nerek, jedną z najczęściej występujących chorób u kotów starszych. Jest ona wprawdzie nieuleczalna, ale można znacznie spowolnić jej przebieg.

Zadbać też musimy o zęby naszego pupila. Zgromadzony przez lata osad nazębny zamienia się w kamień, który może podrażniać tkanki przyzębne i sprzyjać rozwojowi bakterii. Próchnica i stany zapalne dziąseł mogą bardzo dokuczać zwierzęciu i prowadzić do wypadania zębów.

Podobnie jak u człowieka, w pewnym wieku pojawiać się też mogą zmiany nowotworowe. W razie zauważenia niepokojącej grudki lub guzka na ciele kota, trzeba koniecznie pokazać tę zmianę lekarzowi weterynarii. Niektóre zmiany mogą okazać się niegroźnymi tłuszczakami, łatwymi do usunięcia.

Kolejny problem wiekowych czworonogów może dotyczyć metabolizmu i wagi. Utrata kilogramów powinna szczególnie niepokoić i nakłonić do wizyty w gabinecie weterynaryjnym, bo mogą się za nią kryć takie choroby jak nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, cukrzyca, nowotwór.

Każda z powyższych zmian może pojawić się także u młodszych kotów.  W żadnym z przypadków nie powinno się szukać domowych sposobów rozwiązania problemu. Na pewno nie wolno podawać podopiecznemu ludzkich leków przeciwbólowych, bo wiele z nich jest dla tych zwierząt toksycznych.

Starszy kot, tracąc sprawność i zmysły, może czuć się niekomfortowo. Warto zadbać o jego samopoczucie, korzystając z preparatu Feliway. Starości nie da się przeciwdziałać, ale można uczynić ją szczęśliwszą i zdrowszą.

 

 

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.