Jak przeliczyć kocie lata na ludzkie?

Chyba każdy właściciel kota zastanawiał się kiedyś, ile tak naprawdę lat ma jego pupil. Oczywiście mamy tutaj na myśli orientacyjny wiek kota w przeliczeniu na ludzkie lata. Okazuje się, że istnieje pewien uniwersalny schemat pozwalający w przybliżeniu ocenić, jak długo żyje już mruczek. Zdradzamy go w naszym poradniku. Dowiedz się, jak przeliczyć kocie lata na ludzkie.

Ile żyją koty?

Nie ma tutaj żadnej reguły. Przeciętny wiek kota domowego można oszacować na 10 do 15 lat, jednak bez problemu znajdziemy przypadki mruczków, które dożyły 20 lat i więcej. Rekordzista odszedł za tęczowy most w 35. roku swojego życia!

Statystycznie o wiele krócej żyją koty dzikie, bezdomne oraz wychodzące – to ważny argument przemawiający za tym, aby jednak nie pozwalać swojemu pupilowi swobodnie wychodzić z domu i całe dnie włóczyć się po ulicach, lasach, polach etc. Stwarza to szereg ryzykownych czynników, na czele z chorobami zakaźnymi, wypadkami komunikacyjnymi czy poturbowaniem w walce z innymi osobnikami.

Przyjmuje się też, że kot po ukończeniu 10 lat wchodzi w wiek senioralny, natomiast dojrzałość płciową i emocjonalną osiąga w okolicach 2. roku życia. Wcześniej dojrzewają kotki, które pierwszą ruję mają zwykle między 7. a 9. miesiącem życia.

Ważne!

Na długość życia kota domowego największy wpływ ma dieta, szczepienia, regularne wizyty u weterynarza oraz ruch. Kot nie powinien mieć nadwagi, a tym bardziej cierpieć na otyłość – to najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci mruczków w naszym kraju.

Kocie lata na ludzkie – to nie jest takie trudne

Chcąc przeliczyć kocie lata na ludzkie trzeba pamiętać o ważnej zasadzie: przebieg nie jest linearny, co oznacza, że nie można np. mnożyć wieku kota przez konkretną cyfrę, aby uzyskać miarodajny wynik.

Kluczowe są dwa pierwsze lata życia kota. Szacuje się, że dwuletni mruczek jest w wieku około 24-25 lat w przeliczeniu na lata ludzkie, czyli przechodzi z wieku młodzieńczego w wiek dorosły. Wówczas możemy już zastosować metodę linearnego przeliczania lat kocich na ludzkie – używamy mnożnika x4. Innymi słowy: kot w wieku 10 lat odpowiada około 56-letniemu człowiekowi.

Poniżej znajdziesz przybliżone przeliczniki wieku kociego na lata ludzkie, co pomoże Ci zorientować się, jak długo w rzeczywistości żyje już Twój pupil.

  • 2 lata – 24 lata ludzkie,
  • 3 lata – 28 lat ludzkich,
  • 5 lat – 36 lat ludzkich,
  • 7 lat – 44 lata ludzkie,
  • 9 lat – 52 lata ludzkie,
  • 11 lat – 61 lat ludzkich,
  • 13 lat – 68 lat ludzkich,
  • 15 lat – 76 lat ludzkich,
  • 17 lat – 84 lata ludzkie,
  • 20 lat – 96 lat ludzkich.

Jak widać kot, który dożywa 17-18 lat może już uchodzić za sędziwego staruszka, co jednak wcale nie oznacza, że jego życie się kończy. Jeśli jest w dobrej formie, nie cierpi na żadne poważne problemy zdrowotne, to nadal może być pełen życiowej werwy, mieć ochotę na zabawę i dobry apetyt, choć z pewnością potrzebuje więcej snu i spokoju.

Jedno jest pewne: koty potrafią dożyć wieku, który po przeliczeniu jest praktycznie nieosiągalny dla człowieka lub skrajnie rzadko spotykany w naszym gatunku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enter the text from the image below