Kot w podróży

Kot w podróży
Share

Kot to towarzysz dla domatorów? Nic podobnego! Zdarzają się osobniki, które po prostu uwielbiają odwiedzać różne ciekawe miejsca i poznawać świat wraz ze swoimi opiekunami.

 

Panuje przekonanie, że są rasy kotów genetycznie przystosowane do podróży i takie, dla których opuszczanie własnego ciepłego kąta to ewidentna męka. Tymczasem prawda jest taka, że wszystko zależy od indywidualnych przyzwyczajeń. Istnieją na przykład koty, które opuszczają dom same lub pod opieką oraz osobniki, których nie zabiera się na zewnątrz i nie daje się im wyruszać na samodzielne eksploracje okolicy.

 

Zwierzę od małego przyzwyczajane do podróży, wychodzenia poza mieszkanie, będzie dobrze znosiło wyprawy. Jeśli od wczesnych chwil życia oswajać się będzie z przebywaniem wewnątrz transportera, pozna samochód i będzie wynoszone na ulice, nie wpadnie w panikę w reakcji na umieszczenie go w zamkniętym pojemniku i otaczające go odmienne od domowych dźwięki i zapachy. Przyzwyczai się i będzie ten środek transportu traktować jak część mieszkania.

To wymaga jednak cierpliwości i konsekwencji. Na początku kociak będzie nawoływał z wnętrza pojemnika i chował się, ale ciekawość zawsze w rezultacie zwycięży i pozwoli na zdobycie nowych doświadczeń. Z dorosłym kotem już tak łatwo nie będzie. Z wiekiem zwierzak nabywa nawyków i bardzo silnego przywiązania do stałego otoczenia. Umieszczony w transporterze może doznać tak silnego stresu, że będzie drapać na oślep i hałasować, popadnie w otumanienie, a nawet odda ze strachu mocz. W takich sytuacjach pomoże Feliway – preparat działający na zasadzie feromonu F3.

Koty – pod warunkiem, że pozwolono im wcześnie gromadzić różne doświadczenia – potrafią być doskonałymi towarzyszami spacerów lub nawet dalszych podróży. Niektóre podczas przechadzki w okolicach domu, na spokojnych osiedlowych uliczkach, nie muszą nawet być przypięte na szelkach do smyczy, ponieważ trzymają dyscyplinę i świetnie dostosowują się do okoliczności.

Inne traktują transporter jak swój drugi dom. Taki podróżnik jest wspaniałym towarzyszem wakacyjnym. Po pierwsze – nie trzeba organizować dla niego opieki zastępczej na czas naszego wyjazdu. Po drugie – wraz z nami przeżywa przygody i poznaje miejsca, choć nie wiadomo do końca, czy zachowuje je we wspomnieniach. Bez wątpienia można znaleźć w sieci wiele przykładów na dzielenie przez czworonoga pasji właścicieli, nawet bardzo „nie kocich” jak na przykład żeglarstwo. Bo nawet jeśli koty nie lubią wody, zawsze pozostaje im radość z wygrzewania się na burcie i obserwowania ryb.

Wszystko zależy od nas – jeśli kontenerek i sama podróż nie będzie kojarzyć się kotu z weterynarzem lub stresami wystawowych przeżyć, nie spotkamy się z protestem i niepożądanymi reakcjami.

Nawet gdy sami nie jesteśmy mobilni, zawsze warto przewidzieć plany awaryjne i ćwiczyć z kotem poznawanie świata. Kto wie, kiedy pojawi się okazja fascynującej podróży, zmiany pracy lub wyprowadzki. Warto, by nasz kot nie przypłacił tego traumatycznymi przeżyciami.

Akcesoria, jakie przydadzą się w każdej kociej podróży, niezależnie od środka transportu, długości trasy, to oczywiście transporter z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dobrze, by miał dodatkową funkcję otwierania z góry – to ułatwi kontakt z nawet najbardziej przestraszonym zwierzęciem. Dobrze będzie, jeśli pojemnik da się przypiąć do siedzenia pasami bezpieczeństwa.

Łagodniejszą i przyjaźniejszą formą transportera jest materiałowe nosidełko. Jest ono do zaakceptowania tylko wówczas, jeśli zwierzę już wcześniej udowodniło, że podróż nie doprowadza go do panicznych zachowań, gdyż z torby łatwo może się wyrwać w desperackim akcie.

 

Czasem kotu podróżuje się najlepiej w połączeniu transportera z kuwetą. Jeśli droga jest daleka, takie rozwiązanie jest najlepsze z praktycznego punktu widzenia. Smycz i szelki dla kota sprawią, że nie będzie on jak więzień zamknięty w plastikowej klatce. Podczas podróży nie wolno zapominać o dostępie do świeżej wody. Z karmą można sobie dać spokój, jeśli nie chodzi o wielogodzinną jazdę.

 

 

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.