Koty i zapachy

Koty i zapachy
Share

Bodźce fizyczne w postaci otaczających nas zapachów działają na psychikę – to wiadomo od dawna. Przyjemne kompozycje woni relaksują, uspokajają i nastrajają pozytywnie. Takie zapachowe stymulatory mogą mieć wpływ nie tylko na ludzi, ale również na koty.

 

Wiadomo, że zwierzęta te mają znaczne wrażliwsze narządy zmysłów. Zarówno wzrok, jak i słuch, smak oraz dotyk są u nich czulsze na bodźce niż u ludzi. Nie inaczej jest z węchem.

Cały kompleks zjawisk i informacji płynących z otoczenia ma ogromny wpływ na stan ich umysłu oraz emocje. Człowiek potrafi panować nad swoimi reakcjami, natomiast koty nie mają zdolności wpływania na swoje zachowana i pracę nad nimi. Miłość, troska i uwaga, a także zaspokajanie wszystkich podstawowych potrzeb – to wszystko wpływa na rozwój, samopoczucie zwierzęcia, jego charakter i zachowanie.

Koty są bardzo wrażliwe na stres. Życie w środowisku pełnym negatywnych emocji także i u nich może mieć zły wpływ na samopoczucie i zdrowie. Aby poprawić kotu nastrój, zrelaksować go, naładować energią lub też wyciszyć i uspokoić, warto wypróbować kilku receptur aromaterapeutycznych. Powinny zadziałać, choć bywa (tak jak i w przypadku ludzi), że zwierzę wcale nie odczuje harmonii i relaksu, tylko zaniepokoi się nieznanym mu, nowym warunkiem w otoczeniu. Nie należy przesadzać z natężeniem zapachu, wystarczą niewielkie dawki olejków eterycznych. Nie można też dozować nowego zapachu na sierść, a już szczególnie na głowę i uszy. Lepiej przekonać się wcześniej, czy proponowana mieszanka nie wywołuje odwrotnej reakcji, czy zamiast tonować, nie wprowadza zamętu.

Zestresowanemu kotu warto zaoferować powietrze przesycone kompozycją zapachów lawendy i kwiatu pomarańczy. Smutny zwierzak poczuje się lepiej od woni majeranku. Wśród aromatów, akceptowanych i wyraźnie przynoszących poprawę nastroju, jest także rumianek rzymski.

 

Olejki eteryczne można rozpraszać w powietrzu za pomocą atomizerów lub ceramicznych kominków. W tych drugich mieszankę aromatu z wodą podgrzewa się przy pomocy świeczki. Olejki mają zazwyczaj bardzo łagodne działanie. Jeśli nasz kot na skutek zaniepokojenia wywołanego nieznanymi nam czynnikami cierpi w sposób widoczny, delikatne środki nie będą rozwiązaniem. Lepiej sięgnąć po preparaty o sprawdzonym działaniu, opracowane na chemicznych formułach nawiązujących do feromonów. Feliway, który produkowany jest w postaci dyfuzora lub sprayu, znacznie skuteczniej zadziała w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych kota – stresu, poczucia samotności, smutku lub lęku separacyjnego.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.