Koty tonkijskie – co warto wiedzieć o tej rasie?

Koty tonkijskie są dość rzadko spotykanymi przedstawicielami swojego gatunku. Wielka szkoda, ponieważ mruczki te mają ludziom wiele do zaoferowania i mogą stanowić idealnego kompana w codziennym życiu. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tym, jakiego kota kupić, to koniecznie dowiedz się więcej o tzw. tonkach i sprawdź, czy to będzie idealny mruczek dla Ciebie.

Pochodzenie kota tonkijskiego

Koty tonkijskie to rasa, która powstała na drodze skrzyżowania kota syjamskiego z kotem burmańskim. Miało to miejsce w latach 30. XX wieku, kiedy to na świat przyszli pierwsi przedstawiciele nowej rasy. Hodowca zauważył, że część zwierzaków z miotu znacząco różni się wyglądem od matki (kot burmański) oraz ojca (syjamski). Nie poszły jednak za tym dalsze prace nad wyodrębnieniem osobnej rasy.

Próby z lat 30. były jednak inspiracją dla hodowców z USA i Kanady, którzy 20 lat później dokonali świadomego skrzyżowania kota burmańskiego z syjamskim. Tak rozpoczęła się hodowla nowej rasy na większą skalę. Koty tonkijskie zostały oficjalnie uznane przez Amerykański Związek Hodowców Kotów Rasowych (CFA) dopiero w latach 80. XX wieku. Z kolei Międzynarodowa Federacja Felinologiczna, czyli FIFe, nigdy nie uznała tonka za osobną rasę.

Ciekawostka

Wyróżniamy dwa typy kotów tonkisjkich – bardziej znany amerykański oraz angielski. Pierwszy z nich charakteryzuje się krępą budową ciała. Anglik jest smuklejszy i ma dłuższe uszy.

W Polsce koty tonkijskie są mało znane i przez to nie cieszą się większą popularnością wśród nabywców. Wiadomo, że pierwszym oficjalnym hodowcą tonków został Tomasz Kordalski, który skrzyżował kotkę syjamską z rudym kocurem burmańskim.

Jaki charakter ma kot tonkijski?

Choć przy pierwszym kontakcie można odnieść wrażenie, że kot tonkijski jest bardzo dystyngowany, wręcz egzaltowany i ma spokojne usposobienie, to jednak szybko przekonasz się, jak temperamentna jest to rasa.

Nie demonizujmy jednak tonka. Przedstawiciele tej rasy uchodzą za wyjątkowo oddanych człowiekowi oraz przyjaźnie do niego nastawionych. Bardzo mocno przywiązują się do właściciela, dlatego decyzję o posiadaniu kota tonkijskiego trzeba dokładnie przemyśleć – nie jest to dobry wybór dla osób, które często wyjeżdżają (chyba, że zabierają kota ze sobą – tonek uwielbia podróże!) czy pracują do późna. Kot tonkijski nie powinien zostawać sam na kilkanaście godzin.

Koty tonkiskie są bardzo tulaśne. Lubią być brane na ręce czy na kolana, głaskane, drapane za uchem, nie wykazują przy tym ani krztyny agresji, nie są również złośliwe. Jeśli więc szukasz kota o stabilnym charakterze, z którym chcesz mieć bliski kontakt, to tonek może być świetnym wyborem.

Trzeba natomiast pamiętać o jednej istotnej kwestii: koty tonkijskie bezgranicznie ufają człowiekowi. Nie mogą więc spotykać się z przejawami agresji, nie tolerują ostrych metod wychowawczych, a urażone potrafią się śmiertelnie obrazić – wówczas odbudowanie zaufania będzie bardzo trudne. Takie usposobienie tonka wyklucza również możliwość wypuszczania go samego na dwór – z dużym prawdopodobieństwem kot nie wróciłby już do domu porwany przez innego człowieka czy potrącony przez samochód.

Czy kot tonkijski nadaje się dla dzieci?

Tonek bez problemu odnajdzie się w domu z dziećmi, ponieważ kocha zabawę. Oczywiście w przypadku małych dzieci rodzice muszą cały czas nadzorować wspólne harce, zwracając uwagę pociechom, by np. nie ciągnęły kota za ogon czy nie szarpały za uszy.

Ugodowe usposobienie kota tonkijskiego sprawia, że śmiało można go przygarnąć pod dach domu już zamieszkanego przez inne zwierzęta, w tym koty. Mruczek powinien zostać szybko zaakceptowany, ponieważ łatwo adaptuje się do nowych warunków i akceptuje ustalone reguły.

Pielęgnacja kota tonkijskiego

Zakup tonka na pewno można polecić osobom, które dbają o porządek w mieszkaniu. Nie dość, że przedstawiciele tej rasy nie mają tendencji do niszczenia wyposażenia domu, to jeszcze same świetnie dbają o czystość wokół siebie, zawsze korzystając z kuwety.

Kot tonkijski ma krótką sierść, która nie sprawia nadmiernych problemów. Wystarczy szczotkować ją raz w tygodniu, częściej przecierając wilgotną szmatką czy chusteczką nasączoną środkiem nawilżającym. Raczej nie trzeba się obawiać ciągłego widoku kłaczków na podłodze.

Żywienie i zdrowie

Koty tonkijskie są uważane za rasę dość odporną na choroby, choć trzeba się liczyć z tym, że mogą wystąpić różne problemy – szczególnie te charakterystyczne dla kotów syjamskich. Jedną z typowych przypadłości tonków jest nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego. Zdarzają się nieswoiste zapalenia jelit czy amyloidoza, czyli choroba polegająca na depozycji białek w narządach, przede wszystkim w wątrobie (ujawnia się miedzy 1. a 5. rokiem życia).

Jeśli natomiast chodzi o żywienie, to koty tonkijskie wymagają serwowania im posiłków wysokiej jakości. Gotowa karma z marketu na pewno się nie sprawdzi. Dużo lepiej będzie postawić na dietę BARF opartą na surowym mięsie lub zainwestować w zbilansowaną karmę premium zawierającą dużą ilość mięsa, ubogą w węglowodany i pozbawioną zbóż. 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enter the text from the image below