Miauczenie kota – co może oznaczać?

Miauczenie kota – co może oznaczać?
Share

Miauczenie to metoda komunikacji kotów z otoczeniem. W ten sposób nasi milusińscy wyrażają radość, zwracają na siebie uwagę, domagają się jedzenia lub dają wyraz swojemu zdenerwowaniu. Miauczenie jest naturalną kocią cechą. Nikt, kto przyjmuje futrzaka pod swój dach, nie powinien być nim zdenerwowany i starać się mu przeciwdziałać.

Dźwięki wydawane przez koty umożliwiają im kontakt nie tylko z ludzkim opiekunem. Małe kociaki miauczeniem wzywają swoją matkę, a dorosłe osobniki próbują w ten sposób wystraszyć przeciwnika w trakcie konfliktowych sytuacji.

Zawodzenie

Koty potrafią też wydawać śpiewne, płaczliwe długie dźwięki o wysokiej tonacji. Używają ich podczas okresu rozrodczego albo podczas intensywnej zabawy. Zdarza się na przykład, że zwierzak bawi się jedzeniem, udając, że upolował jakiś łup i zawodzi, by zwrócić uwagę na swoje dokonania.

Jednak bywają znacznie trudniejsze do zniesienia dźwięki, czyli nocne kocie śpiewy. Zdarzają się indywidua, które nocą wyją, przeraźliwie przeciągle miauczą i nawołują. Takie wycie ma wiele przyczyn. Zdarza się kotom starszym i jest skutkiem dolegliwości, bólu lub zaburzeń poznawczych.

Inne charakterystyczne nocne zawodzenie zdarzać się może czasem kotom niekastrowanym – to naturalny zew natury, która wzywa samca do rozrodu. Takiej wokalizacji towarzyszyć może znakowanie terenu moczem w okolicach drzwi i okien.

Nocne wyjce

Skłonność do nocnego miauczenia mają koty dojrzewania. Zanim dorosną, podobnie jak ludzkie nastolatki, muszą się nieco wyszaleć. Takie nocne ekscesy mogą irytować, ale da się je z czasem opanować. Najlepiej więc wykazać cierpliwość.

Co znaczy miauczenie?

Często właściciele kotów nie potrafią ocenić, kiedy hałasy wydawane przez kota przekraczają normę. Miauczenie często słyszymy, gdy wracamy po kilkugodzinnej nieobecności w domu. Jego powodem może być zarówno głośne wyrażenie radości na widok opiekuna, jak i udzielenie reprymendy za zostawienie go samego.

Innym powodem miauczenia bywa potrzeba dialogu, chęć wzbudzenia zainteresowania i kontaktu z człowiekiem. Zdarza się, że niektóre zwierzaki w taki sposób sygnalizują ochotę na małą przekąskę. To prawdziwy fenomen komunikacji kota z człowiekiem – zwierzę doskonale umie zgłosić opiekunowi swój głód. Wystarczy, że pohałasuje, pokręci się wokół misek, znacząco popatrzy na lodówkę i chwilę później otrzyma ulubione danie. Niewielu ludzi potrafi pozostać wobec takich apeli niewzruszonym, kot nabiera więc przekonania, że to naprawdę działa.

Co zrobić z miauczeniem?

Jeśli po konsultacjach z weterynarzem wykluczymy podejrzenie, że nadmierne miauczenie może być efektem niepokojących zmian chorobowych lub złego samopoczucia, można podjąć próby delikatnego zwalczania niepożądanych hałasów. Oczywiście z wyjątkiem tego, który jest spontaniczną reakcją na nasze powitanie, bo takie gromkie radosne miauczenie to raczej powód do radości niż do niepokoju.

Jeśli kot miauczy po to, by zwrócić na siebie uwagę, poświęcajmy mu czas wtedy, gdy jest cicho – będzie odpowiednio dopieszczony i nie nauczy się, że może głośnym nawoływaniem wywoływać pożądane reakcje człowieka w dowolnej dla siebie chwili. Jeżeli ewidentne jest to, że kot miauczy z nudów, to może warto zastanowić się nad posiadaniem drugiego kota.
Zdarza się także, że krzyki są wyrazem rozpaczy będącej efektem radykalnej zmiany stylu życia, na przykład wtedy, gdy kot żyjący na wolności trafił z dnia na dzień do domu, a opiekun nie przewidział wypuszczania czworonoga na zewnątrz. Decydując się na taki krok trzeba wykazać dużo cierpliwości, wyrozumiałości i zaangażowania w stworzenie mu nowego świata pełnego bodźców. Można też wychodzić z kotem na spacer na smyczy, jednak takie przyzwyczajenie skutkować będzie koniecznością konsekwentnego wychodzenia o stałej porze, bez względu na panujące warunki pogodowe.

Wszelkie kocie narzekania, jeśli – co warto jeszcze raz podkreślić – z całą pewnością nie są żaleniem się na ból i nie stanowią objawu choroby, można próbować zniwelować przy pomocy preparatu, który pomaga kotom znosić wszelkie dyskomforty. Feliway to linia produktów wykorzystujących pozytywne działanie kocich feromonów. Zapewniają one zwierzęciu stabilizację i spokój.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.