Co mówi nam ogon kota?

Co mówi nam ogon kota?
Share

Wewnętrzny konflikt emocji, sprzeczne doznania, zagubienie, niepewność, zdziwienie, zainteresowanie – to wszystko kot może wyrazić swoim ogonem. Zrozumienie tych zwierzęcych komunikatów sprawia, że nasz podopieczny nie będzie mieć przed nami żadnych tajemnic.

 

Ogon służy kotu fizycznie do utrzymywania równowagi. Ta część ciała pomaga też w uzyskaniu stabilności w sferze psychicznej.

– Ogon koci pełni rolę wskaźnika emocji. Koty są mniej ekspresyjne, nie wyrażają swoich uczuć całym ciałem, jednak obserwacja ogona może dostarczyć nam nieco wiedzy o tym, co dzieje się w ich emocjonalnej sferze. Podniesiony ogon znaczy, że cieszy się na widok człowieka. Płasko położony oznacza, że zwierzę nie rozumie zjawiska, nie wie, co się dzieje i pozostaje czujne. Podkulony ogon to strach, a gdy kot jest zły, macha nim, wykonując zamaszyste ruchy – mówi Andrzej Kłosiński, dyrektor COAPE Polska, psycholog i behawiorysta zwierzęcy.

Podkulony ogon to strach, a gdy kot jest zły, macha nim, wykonując krótkie ruchy. Z kolei napuszenie to oznaka pobudzenia, a ogon podniesiony, z końcówką opuszczoną w dół, świadczy o zdenerwowaniu.

 

Co jeszcze sygnalizuje ogon kota?

Bywa, że ogon jest oznaką podjętej decyzji, dyktowanej przez naturę. U kotki odchylony w jedną stronę to sygnał gotowości na pokrycie przez samca. Kiedy nasz podopieczny wita nas od drzwi w postawie wyprostowanej – czyli tu konkretnie z uniesionym w górę, prostym ogonkiem, to znak, że się cieszy, czekał i chciałby może nawet, by się z nim pobawić. Podobnie reagują kocięta na widok matki.

W tym systemie znaków jest jeszcze kilka demonstracji, które można odczytywać jako niebudzące wątpliwości: drżący ogon to znak, że czworonóg szykuje się do znaczenia terenu. Jeśli natomiast ogon porusza się wolno, trzeba się mieć na baczności – sygnalizuje małe zirytowanie kota. Kiedy ogon jest ustawiony poziomo na końcu i lekko drga – oznacza to skupienie. Rytmiczne uderzenia to wstęp do akcji. Każdy właściciel kota wie, co teraz będzie się działo.

Z ogona czytamy, czy nasz podopieczny prezentuje postawę obronną, czy też jest zadowolony i zrelaksowany.

Pamiętać należy, że koty to indywidualiści – każdy jest inny, więc może mówić własnym językiem, zatem jego zachowanie niekoniecznie musi oznaczać dokładnie to, co oznacza u innych osobników. Dlatego zawsze trzeba obserwować swojego podopiecznego i z czasem wypracować swoje własne tłumaczenia systemu znaków, by nie przegapić kociego wołania o pomoc.

 

Koty, które nie musiały rozwiązywać konfliktów socjalnych, mają uboższy system sygnałów. Ważny tu jest wskaźnik samopoczucia. Kiedy koci ogon jest obniżony, możemy przypuszczać, że zwierzę nie cieszy się na nasz widok. Możemy w celu poniesienia jego nastroju zastosować feromon o nazwie Feliway, który łagodzi nastroje.

Kłosiński

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.