Jak opiekować się wiekowym kotem?

Jak opiekować się wiekowym kotem?
Share

Opieka weterynaryjna, prawidłowe odżywianie i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, mogą sprawić, że kot będzie żył dłużej. Będzie jednak potrzebował specjalnej opieki. Trzeba o tym pamiętać, zauważając już pierwsze oznaki starzenia się zwierzęcia – tłumaczy behawiorysta Andrzej Kłosiński, dyrektor Centre Of Applied Pet Ethology Polska.

Powoli jego tkanki zaczną się odwadniać, a układy wewnętrzne szwankować. Kot będzie miał więc stępione zmysły i niechętnie się ruszał, także często z uwagi na bolące stawy. U starych zwierząt pojawiać się może również coś, co nazywamy syndromem dysfunkcji poznawczych i co jest odpowiednikiem ludzkiej choroby Alzheimera. Takie koty są zdezorientowane, często zapominają, gdzie się znajdują, gubią się w mieszkaniu, nie trafiają do kuwety, czasami stronią od ludzi.

Do tego dochodzą również zaburzenia snu. Kot niekiedy chodzi w nocy bez celu po mieszkaniu i głośno miauczy. Oczywiście, z tego typu zachowaniami mamy do czynienia tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach, gdy u zwierzaka pojawiają się patologiczne, degeneracyjne zmiany w mózgu. Częściej kot staje się po prostu lękliwy lub wycofany. Gorzej znosi obecność lub boi się nowych osób, zwierząt, a nawet niewielkich zmian układu mebli w mieszkaniu. Bywa, że kot reaguje agresją także wobec swoich domowników, lecz zdarza się także, że koty na starość stają się bardziej spokojne i łagodnieją.

Jak troszczyć się o takiego pupila? Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która będzie odżywiać jego mózg. Bogata między innymi w witaminę C, beta-karoten oraz w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które takie zwierzę przyswaja dużo lepiej, niż na przykład glukozę. Warto więc skorzystać z pomocy dietetyka, który zaleci odpowiedni jadłospis.

Poza tym istotne jest zapewnienie kotu poczucia bezpieczeństwa. Przygotujmy mu miejsce, w którym będzie mógł się ukryć, gdy tylko poczuje się niepewnie. Umieszczone nad podłogą, umożliwiające obserwowanie otoczenia z dystansu. Możemy spryskać je również feromonami Feliway, które sprawią, że rejon ten będzie pachnieć znajomo i wzbudzać zaufanie.

W pobliżu ustawmy kuwetę, podobnie jak w okolicy innych miejsc często odwiedzanych przez zwierzaka, bo nierzadko zdarza się, że wiekowy kot nie korzysta z toalety prawidłowo. Albo nie zdąży do niej dotrzeć, albo zgubi się w mieszkaniu po drodze, bo u starego zwierzęcia następuje utrata wyuczonych umiejętności. Czasami nie trafia na żwirek, bo rant kuwety jest za wysoki, zwłaszcza dla zwierzęcia cierpiącego na bolące stawy. Kupmy mu więc taką o niskich brzegach, a ponadto uzbrójmy w cierpliwość, bo stary zwierzak, jak i człowiek, będzie jej potrzebował.

Staramy się unikać dużych, nagłych zmian w jego życiu. Jeśli decydujemy się na remont związany ze zmianą układu mebli czy na pojawienie się w mieszkaniu nowego domownika albo zwierzęcia, zapewnijmy zawczasu kociemu staruszkowi ustronne miejsce, gdzie może czuć się bezpiecznie i powoli, w swoim tempie, przyzwyczajać się do nowości. Pomysł, by poprawić samopoczucie starego kota przez dostarczenie mu towarzystwa innego zwierzęcia – kota lub psa – nie jest dobrym rozwiązaniem. Dużo lepszym pomysłem jest spokojnie, nie nazbyt wyczerpujące, bawienie się z kotem, serdeczny kontakt, głaskanie, częstsze karmienie ulubionym jedzeniem, a czasami po prostu danie mu chwili spokoju, by mógł wypocząć.

Kłosiński

Share

1 komentarz

  • basia opublikowane 27 listopada 2017 10:11

    super. mialam juz do czynienia ze staruszkiem kocim. miałam 21 letniego Żbikota. był starym schorowanym kotem ale do końca chciał być traktowany jak kot.nie umiał wskoczyć na fotel więc zrobiłam mu podejście obszytego kawałka gąbki w kształcie trójkąta. kociak podchodził do góry i schodził. był wychudzony bo coraz mniej jadł. miał chore nerki i w rezultacie musiałam poprosić lekarza wet do domu by podał mu ostatni zastrzyk. teraz mam w domu 15 letniego kocura z syndromem SUK. i cukrzyca. jeszcze jest mobilny, skacze jak mały kociak . od 5 lat ma nowe życie bo zabrałam go ze schroniska. widać że staruszek ale nadal koci maluszek.

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.