Co robić, gdy kot kicha?

Co robić, gdy kot kicha?
Share

Kichanie kota może zaniepokoić jego właściciela. Tymczasem, nie zawsze jest to symptom choroby. Kocie kichanie na ogół bywa niegroźnym objawem fizjologicznym. Warto wiedzieć, kiedy można być spokojnym o zdrowie czworonoga, a kiedy należy udać się do weterynarza.

Kot czasem kicha odruchowo. To sposób na oczyszczenie przewodu oddechowego. Często bowiem zdarza się, że do nozdrzy zwierzaka trafią jakieś zanieczyszczenia. Na skutek fizjologicznego odruchu powstającego po podrażnieniu błony śluzowej, dochodzi do dość gwałtownej reakcji, którą nazywamy kichnięciem.

Organizmy większości ssaków wyposażone są w odruch kichania, będący odzewem na nadmierne podrażnienie błony śluzowej nosa. Obecne w nim zakończenia nerwowe przesyłają impuls, który pobudza nerwy ruchowe kontrolujące niektóre ruchy mięśni głowy i szyi. Następuje wówczas skurcz, który powoduje wypuszczenie z impetem zgromadzonego w jamie nosowej powietrza. Dźwięk z tą czynnością związany powstaje poprzez tarcie strumienia powietrza o struny głosowe.

Co najczęściej wywołuje kichanie u kota?

Kichanie może być reakcją kota na intensywny chemiczny zapach rozpylony w powietrzu. Taka reakcja dowodzi, że to woń, która naszemu podopiecznemu nie odpowiada. Takie sytuacje nie powinny budzić niepokoju. To po prostu objaw drobnego dyskomfortu. Podobne zachowanie czworonoga możemy zaobserwować, gdy w pomieszczeniu nagle unosić się będzie bardzo dużo kurzu lub wypełni się ono dymem papierosowym.

Kiedy należy działać?

Gdy kichanie powtarza się regularnie i towarzyszy mu wydzielina, należy interweniować. Taki objaw może bowiem świadczyć o chorobie. Kichanie jest m.in. pierwszym symptomem przeziębienia, które może pojawić się po wyziębnięciu zwierzęcia lub przemoczeniu. Kichaniu często towarzyszy również kaszel, a oprócz wydzieliny z nosa zaobserwować można wysięk ropny z oczu. Przeziębiony kot ma na ogół wyższą temperaturę ciała. Ponadto jego węzły chłonne mogą być powiększone. O chorobie świadczyć też będzie brak apetytu i ochoty na zabawę.

Samo kichanie i wydzielina z nosa nie są jeszcze groźne. Kocie przeziębienie, podobnie jak to ludzkie, nie powinno być lekceważone, ale jednocześnie nie jest powodem do paniki. Wystarczy zapewnić kotu ciepłe miejsce, zawinąć go w kocyk i zadbać o to, by coś zjadł. Wizyta u weterynarza oraz zapisanie antybiotyku okażą się konieczne, jeśli stan zwierzęcia nie poprawi się po kilku dniach. Może to bowiem oznaczać, że nasz podopieczny cierpi na jedną z kocich chorób zakaźnych. Przeciwdziała się im odpowiednimi szczepieniami. Jeśli zwierzak ma dobrą opiekę weterynaryjną, ryzyko ich wystąpień powinno być zmniejszone.

Ciało obce

Jeśli nasz kot zaczyna kichać seriami, a jego zachowanie wyraźnie wskazuje, że coś go drażni, może to oznaczać, że do jego nosa dostał się jakiś przedmiot. Może to być drobina kurzu, źdźbło trawy lub pyłki kwiatowe. Takie przygody zdarzają się przede wszystkim zwierzętom, które mają możliwość wychodzenia na zewnątrz, choć przytrafia się to także zwierzakom przebywającym w domu. Kichanie jest naturalnym odruchem, który ma pomóc w usunięciu ciała obcego. Jeśli kot nie potrafi w sposób naturalny pozbyć się przeszkody, która zaległa mu w nosie, będziemy zmuszeniu mu pomóc. W skrajnych przypadkach niezbędna jest nawet interwencja weterynarza.

Alergia

Warto pamiętać, że koty, podobnie jak i ludzie, mogą cierpieć na sezonowe alergie. Ich objawem będzie kichanie, łzawienie oczu i wysięk z nosa. Rzadko jednak reakcje uczuleniowe wywołują pyłki traw, drzew i innych roślin. Częściej alergenami dla kotów są detergenty używane w domu, na przykład płyny do mycia podłóg lub czyszczenia mebli. Zdarza się, że zwierzak nie toleruje składników użytych do produkcji jego żwirku.

W przypadku alergicznych dolegliwości najlepiej będzie wyeliminować ewentualne alergeny i ograniczyć zasoby stosowanej w domu chemii. Jeśli alergia naszego pupila jest bardziej zaawansowana, należy zwrócić się po pomoc do weterynarza.

W każdej sytuacji, kiedy kichanie nie jest sporadyczne i krótkotrwałe, zwierzę może czuć się niekomfortowo. Czasem, zanim uda się pomóc mu w definitywnym zwalczeniu tej przypadłości, należy zadbać o jego psychiczne samopoczucie. Można to zrobić poprzez zastosowanie środka Feliway. Dzięki temu preparatowi, kot zyskuje spokój w stresujących sytuacjach.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.