Znudzony kot, kot sam w domu – co robić?

Kot sam w domu, mieszkaniu – co robi?

Kot sam w domu czy w mieszkaniu, spędza na spaniu. Koty przesypiają kilkanaście godzin na dobę – w większości w ciągu dnia, kiedy zostają całkowicie same w domu czy w mieszkaniu. Robią to nie tylko dlatego, że z natury prowadzą raczej późnowieczorny i poranny tryb życia. Sen jest również dla nich lekarstwem na nudę. I choć ludziom może się wydawać, że kot zawsze sam znajdzie sobie rozrywkę, to tak naprawdę naszym mruczkom zdarza się śmiertelnie nudzić. Znudzony kot to nieszczęśliwy kot, dlatego obowiązkiem właściciela jest zapewnić mu choćby minimum rozrywki.

Sygnały świadczące o tym, że Twój kot jest znudzony

Kot może zdradzać swoje znudzenie na wiele sposobów. Jednym z najczęściej obserwowanych jest ciągłe podjadanie. Jeśli Twój mruczek ma nieograniczony dostęp do karmy, ponieważ stale uzupełniasz ją w misce, a do tego zauważasz, że błyskawicznie znika, to może być właśnie objaw znudzenia. Ludzie robią podobnie – gdy nie mamy nic konkretnego do roboty, to chętnie sięgamy po różne przekąski, byle zabić nudę.

Uwaga!

Regularne podjadanie doprowadzi kota do nadwagi, a w końcu do otyłości.

Objaw znudzenia może być jednak dokładnie odwrotny. Koty, które nie mają żadnych rozrywek i na całe dnie zostają same w mieszkaniu, bardzo szybko zaczynają cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i popadają w apatię. Wówczas odmawiają jedzenia nawet przez kilka dni. W ten sposób kot chce zwrócić na siebie uwagę i zmusić Cię do zapewnienia mu choć odrobiny zabawy.

Kolejnym sygnałem świadczącym o znudzeniu kota jest wandalizm. Pamiętajmy, że mruczki wcale nie są z natury złośliwe i nie niszczą wyposażenia mieszkania po to, aby zrobić przykrość właścicielowi. Takie zachowanie może być powiązane z nudą. Kot po prostu szuka sobie jakiejś rozrywki, a jej źródłem może być np. piłowanie pazurków o framugę drzwi, wskakiwanie na szafę i przypadkowe potrącenie wazonu czy wspinanie się po firance. Znudzony kot potrafi również dać upust swojej frustracji poprzez załatwianie się poza kuwetą – wie, że zwróci tym na siebie uwagę.

U znudzonych kotów można również zaobserwować kompulsywne wylizywanie się, wykraczające daleko poza standardowe dbanie o higienę. Mruczek, który nie ma nic ciekawego do roboty i większość czasu spędza sam, zaczyna wylizywać się do gołej skóry. Nie można tego lekceważyć, ponieważ świadczy to o bardzo poważnym zaburzeniu psychicznym.

Co robić, gdy kot jest znudzony?

Przede wszystkim żaden właściciel nie powinien przechodzić do porządku dziennego nad kocią nudą, która stanowi spore zagrożenie dla psychiki, a w konsekwencji także dla zdrowia pupila. Wiedząc, że Twój kot jest znudzony musisz zacząć działać. Poniżej znajdziesz kilka gotowych do wykorzystania wskazówek.

  1. Znajdź mu towarzystwo – jeśli Twój kot całe dnie spędza w samotności, a Ty nie możesz mu towarzyszyć z powodu obowiązków zawodowych, to porozmawiaj z sąsiadami, czy któryś z nich nie chciałby wcielić się w rolę kociej niani. Być może znajdą się osoby starsze czy mające dużo czasu, które chętnie zaopiekują się kotem w czasie Twojej nieobecności. Warunek jest jeden: kot musi zaakceptować taką osobę.
  2. Przygarnij drugiego kota – to zdecydowanie najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, by zaradzić kociej nudzie. Dwa osobniki na pewno nie będą narzekać na dłużący się dzień. Jeśli możesz sobie pozwolić na posiadanie dwóch kotów, a ten pierwszy nie ma problemu z akceptowaniem innych zwierząt, to warto poważnie rozważyć ten pomysł.
  3. Aktywizuj kota wcześnie rano – koty w naturze są aktywne o świcie oraz późnym wieczorem. To także najlepszy czas na wspólne zabawy. Jeśli np. idziesz do pracy na 8 rano, to poświęć się i zacznij wstawać 20 minut wcześniej. Wykorzystaj ten czas na intensywną zabawę z kotem, która powinna trwać około 15 minut i wypaść przed jedzeniem. Idealnie sprawdzi się tutaj zabawa w polowanie – możesz np. schować jakiś smakołyk i zachęcać kota, by go odnalazł. Jest to ulubiona rozrywka mruczków, która powinna na tyle zmęczyć kota, że później prześpi prawie cały czas Twojej nieobecności. Wieczorem powtórka! Rozważ także wychodzenie z kotem na spacer na smyczy.
  4. Kup mu zabawki – oczywiście nie powinny to być rzeczy przypadkowe. Najlepszą zabawką dla kota jest wysoki drapak z różnymi akcesoriami, jak budka, zwisający sznurek z kółkiem, platformy, na które można wskakiwać. Jeśli nie masz miejsca na taki drapak lub Cię na niego nie stać, to możesz wykonać go własnoręcznie np. z cienkiego pnia brzozy. Poustawiaj też w domu puste kartony, w których kot będzie się chętnie chować, zbuduj tor przeszkód z książek i pudełek. Pomysłów jest mnóstwo.

Pamiętaj przy tym, aby nie zasypywać kota zabawkami i smakołykami w celu uspokojenia swojego sumienia. To na Tobie spoczywa obowiązek zapewnienia mruczkowi rozrywek i komfortowych warunków do życia. Przewlekle znudzony kot będzie osowiały, apatyczny, unikający kontaktu z człowiekiem, dlatego nie przegap momentu, w którym możesz jeszcze mu pomóc i go fajnie zaktywizować.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enter the text from the image below