• Home
  • Artykuły
  • Ogon kota – co mruczek chce Ci w ten sposób przekazać?
ogon-kota

Ogon kota – co mruczek chce Ci w ten sposób przekazać?

Wielu właścicieli zastanawia się, co mówi nam ogon kota. W końcu nie zawsze znajduje się on w tej samej pozycji. Czasami jest oklapnięty, innym razem dumnie uniesiony. Kotu zdarza się też nim machać. Chcąc prawidłowo odczytywać nastrój pupila i jego intencje warto wiedzieć, jakie sygnały wysyła nam mruczek za pośrednictwem swojego ogona. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Gdy ogon kota jest pochylony w jedną stronę

Takie zachowanie najczęściej można zaobserwować u kotki. Jeśli kocia dama zaczyna przechylać ogon w jedną stronę, to daje znak, że jest gotowa do pokrycia. W pobliżu znajduje się kocur, a Ty nie chcesz mieć kociego przedszkola w domu? Szybko zareaguj!

Gdy kot macha ogonem

Machanie ogonem raczej kojarzymy z psim zachowaniem, ale okazuje się, że koty również potrafią zamaszyście poruszać końcowym fragmentem ciała. Trzeba natomiast wiedzieć, że kot robi to z zupełnie innych pobudek niż pies. Machanie ogonem nie oznacza, że jest zadowolony – wprost przeciwnie.

Świadczy to o tym, że kota coś trapi – może być zestresowany, przestraszony, zirytowany, zaniepokojony lub mieć problem z podjęciem jakiejś decyzji. Można to zaobserwować u kotów, które np. nie wiedzą do końca, czy zabawa im się podoba, czy chcą wyjść na dwór etc.

Gdy kot macha ogonem na siedząco

Widząc, że mruczek porusza ogonem siedząc na ziemi warto go uspokoić. Świadczy to o tym, że kot bada teren za sobą nie wiedząc, czy coś mu nie grozi. Takie zachowanie może również świadczyć o rozdrażnieniu, np. z powodu długiego oczekiwania na jedzenie.

O czym świadczy uniesiony ogon kota?

Gdy kot wysoko unosi swój ogon i prostuje go na całej długości, to możesz mieć pewność, że bardzo cieszy się na Twój widok. Jest to oznaka silnego podniecenia oraz gotowości do natychmiastowego rozpoczęcia zabawy. Najczęściej zachowują się tak koty, które przez cały dzień nie widziały właściciela i witają go w drzwiach, aby okazać swoją tęsknotę i radość ze spotkania.

Ciekawostka

Kocięta unoszą i prostują ogon na widok matki.

Gdy koci ogon drży

Drżenie wyprostowanego ogona nie świadczy wcale o tym, że mruczek się boi. Tak zachowują się zwierzaki, które szykują się do znaczenia terenu (a nie zostały wykastrowane).

Lekko zagięty ogon

Jeśli Twój kot prezentuje uniesiony i wyprostowany, ale zagięty na końcu ogon, to… nic się nie dzieje. Nie jest ani pobudzony, ani smutny, ani zestresowany. Jest mu dobrze, nic mu nie dolega, można się rozejść.

Gdy kot wolno porusza ogonem

Jest to oznaka zniecierpliwienia, a nawet podirytowania. Koty najczęściej zachowują się tak, gdy długo czekają, aż pan znajdzie czas na zabawę lub nie mogą się doczekać wyjścia z domu siedząc na parapecie.

Wyprostowany, lekko drżący ogon

W sytuacji, gdy Twój kot prezentuje prosty jak struna i ustawiony równolegle do podłoża ogon, którego końcówka delikatnie drży, to wiedz, że na czymś się skupia. Być może próbuje wymyślić sobie fajną zabawę lub zrozumieć zasadę działania jakiegoś elementu wyposażenia domu.

Gdy kot ma nastroszony ogon

Stroszenie ogona wcale nie świadczy o tym, że kot od razu rzuci Ci się do gardła. Jest to sygnał obronny – kot daje otoczeniu do zrozumienia, że jest gotów do ataku, dlatego lepiej, aby każdy poszedł w swoją stronę. Koty domowe często reagują tak na agresję ze strony dzieci.

Gdy kot uderza ogonem

Rytmiczne uderzanie ogonem np. o podłogę czy ścianę poprzedza konkretne działanie. Kot sygnalizuje w ten sposób, że za chwilę coś zrobi, np. wskoczy na szafę czy uda się do kuwety. Każdy właściciel z czasem rozpozna, co zwiastuje takie zachowanie.

Gdy kot ma podkurczony ogon

Jest to niejednoznaczny sygnał. Kot może nam chcieć powiedzieć, że jest przestraszony lub bojowo nastawiony, ale równie dobrze może to świadczyć o jego zrelaksowaniu. Trzeba więc obserwować i nauczyć się, co takie ułożenie ogona oznacza u naszego kota.

Jak widzisz ogon kota zdradza naprawdę wiele i można na jego podstawie dość precyzyjnie określić zarówno nastrój, jak i potrzeby mruczka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below